0
جستجوی کالا
دانلود برنامه اندروید
اختصاصی آرتاپایتخت

آیا دوربین آیفون به قابلیت فوکوس پس از ثبت عکس مجهز می‌شود؟

یکشنبه 24 بهمن 1395 • گروه موبایل و فبلت
پتنتی از Apple که به تازگی منتشر شده است جزئیات فرآیندی را شرح می‌دهد که در آن، فوکوس روی عکس پس از ثبت آن انجام می‌شود. ممکن است این پتنت در نسل‌های بعدی گوشی iPhone شرکت اپل مورد استفاده قرار گیرد.

شاید آیفون های بعدی به شما امکان دهند بعد از گرفتن عکس، فوکوس آن را تنظیم کنید. یکی از پتنت های اپل که به تازگی منتشر شده است، جزئیات روشی را شرح می دهد که پس از گرفتن عکس، روی آن فوکوس انجام می شود. این پتنت در سال 2015 ثبت شده اما در ماه دسامبر منتشر شده است.

لنز دوربین بر اساس فاصله، فوکوس می کند. هنگامی که عدسی های داخل لنز حرکت می کنند، عمل فوکوس روی اشیائی در فاصله های متفاوت، انجام می شود. مناطقی که فوکوس روی آن ها انجام نشده است، قابل ویرایش به یک تصویر واضح نیستند چراکه اطلاعات آن نقاط ثبت نشده است.

اگر یک دوربین، اطلاعات تمام نقاط عکس را ثبت کند، تنظیم فوکوس بعد از ثبت عکس امکان پذیر است. کمپانی پاناسونیک این کار را با یک حالت عکاسی 4K انجام می دهد؛ در این حالت در حالی که فوکوس تنظیم می شود، یک ویدئو کلیپ کوتاه ضبط می شود که دربردارنده همه اطلاعات فوکوس همه نقاط است. این ویدئوها سپس در قالب عکس هایی ذخیره می شوند تا واضح ترین آن ها انتخاب شود. ادغام این عکس ها با هم نیز می تواند عکسی واضح تر شکل دهد.

پتنت اپل دربردارنده جزئیات فرآیندی است که در آن مکان لنز برای ثبت اطلاعات فوکوس تمام نقاط، محاسبه می شود. پس از آنکه لنز در موقعیت نخست قرار گرفت، نرم افزار مفهومی به نام "target depths" را محاسبه می کند که برای محاسبه آن لازم است روی تمام اشیا موجود در عکس، فوکوس شود. با استفاده از این محاسبات، لنز حرکت می کند و عکس دیگری در نقطه فوکوس دیگری می گیرد. این کار آن قدر ادامه پیدا می کند تا اطلاعات فوکوس همه نقاط ثبت شود.

فوکوس روی عکس پس از ثبت آن، ایده جدیدی نیست و حداقل پاناسونیک آن را اجرا کرده است. به نظر می رسد پتنت اپل جزئیات فرآیندی را شرح می دهد که در آن فرآیند ثبت داده ها با سرعت بالاتری انجام می شود. حالت عکاسی پسافوکوس پاناسونیک چند ثانیه زمان می برد. از لحاظ تئوری، یک الگوریتم رایانه ای می تواند این فرآیند را سرعت بخشد. برای این افزایش سرعت، لازم است لنز به جای قرار گرفتن در همه های موقعیت های ممکن، تنها در موقعیت هایی که نیاز است قرار گیرد؛ مشخص کردن موقعیت های لنز توسط الگوریتم انجام می شود.

در این پتنت همچنین به نقشه عمق اشاره شده است که در آن از تمام اطلاعات الگوریتم استفاده می شود تا فاصله اشیا موجود در عکس، تعیین شود. نقشه عمق که هم اکنون در حالت عکس برداری پرتره آیفون 7 پلاس استفاده می شود، به افزایش تیرگی پس زمینه کمک می کند.

ویژگی فوکس جدید، احتمالا به نرم افزار و سخت افزار جدید نیاز دارد. البته وجود این پتنت، به این معنا نیست که به این زودی ها شاهد چنین قابلیتی باشیم.

منبع

برچسب ها

آیفون , فوکوس , iPhone